Ranking TOP 10: Najlepszy kolagen 2024

Kolagen to białko budulcowe, które stanowi około ⅓ białek organizmu. Obecny niemal we wszystkich tkankach odpowiada za ochronę i podporę narządów wewnętrznych oraz biernego układu szkieletowego. Niedobory kolagenu odbijają się na kondycji włosów, skóry, kości i stawów. Z tego względu wskazana jest jego suplementacja, która uzupełni braki oraz wesprze funkcjonowanie całego ludzkiego ciała. Jakie są rodzaje i właściwości kolagenu, jak wpływa on na organizm oraz po czym rozpoznać zbyt niski poziom tego ważnego polimeru?

Co to jest kolagen?

Dlaczego najlepszy kolagen jest tak istotny dla każdego człowieka? Jest on głównym białkiem budulcowym wszystkich organizmów zwierzęcych, a także ludzkich. Ten naturalny polimer jest fundamentalnym składnikiem macierzy pozakomórkowej tkanek, a przede wszystkim tkanki łącznej, pełniącej funkcję ochronną i podpierającą oraz będącej podstawą biernego narządu ruchu. Kolagen tworzy zróżnicowane struktury wyższego rzędu, takie jak układy sieciowe oraz ściśle zorganizowane włókna kolagenowe. Niestety jego poziom w ciele zaczyna maleć już po 25 roku życia. Po ukończeniu 50 lat ma miejsce gwałtowny spadek syntezy kolagenu, natomiast po 60 roku życia ustaje ona zupełnie.

W ludzkim organizmie znajduje się 29 rodzajów tego białka, różniących się strukturą, zawartością i lokalizacją w tkankach oraz funkcjonowaniem. Najlepiej zbadany jest kolagen typu 1, występujący w skórze i tkance podskórnej, tętnicach, rogówce, ścięgnach i kościach oraz tkance, z której tworzą się blizny. Tuż obok niego dobrze poznany jest także kolagen typ 2, obecny jedynie w chrząstce. Inne typy kolagenu występują w mięśniach szkieletowych, pęcherzu, jelitach, macicy, mózgu, sercu, nerkach, a u kobiet ciężarnych – także w owodni i pępowinie.

Właściwości kolagenu

Kolagen jest odpowiedzialny za utrzymanie strukturalnej integralności tkanek i narządów. Białko to uzupełnia przestrzeń pomiędzy komórkami oraz nadaje tkankom niezbędną wytrzymałość mechaniczną, wpływając na ich sprężystość, elastyczność i twardość. Kolagen odpowiada za wiązanie wody w tkankach oraz zachowanie optymalnego poziomu wilgotności w skórze, który determinuje jej wygląd i kondycję. Bierze udział w procesach krzepnięcia i regeneracji, przyspieszając gojenie ran, tworzenie blizn oraz zrastanie się kości po złamaniach. Kolagen na rozstępy zmniejsza, spłyca i wybiela stare blizny zanikowe skóry, ograniczając ich widoczność. Ponadto ten naturalny polimer zwiększa wchłanialność składników mineralnych, wpływając na gęstość kości. Opisywane w rankingu kapsułki oraz maść na stawy z kolagenem wspierają procesy ochronne i naprawcze w tkance chrzęstnej, przy jednoczesnym ograniczaniu aktywności enzymów wywołujących ból i stan zapalny.

Najlepszy kolagen ranking październik 2024

Zalety suplementacji kolagenu

Przyjmowanie kolagenu w kapsułkach, proszku lub do picia łączy w sobie liczne zalety. Kolagen na blizny łagodzi niedoskonałości skóry, zmniejszając zmarszczki i wygładzając obszary zrostów. Pomaga utrzymać nawilżenie i elastyczność, przyspiesza gojenie ran i zrastanie się złamań. Ponadto wysokiej jakości kolagen dla mężczyzn i kobiet wspiera funkcjonowanie stawów, minimalizując dolegliwości bólowe oraz sprzyjając ich regeneracji. Jak wskazują opinie lekarzy, kolagen może przeciwdziałać osteoporozie oraz normalizować poziom cukru i ciśnienie krwi.

Wady suplementacji kolagenu

Czasami kolagen dla sportowców oraz osób z dysfunkcjami narządu ruchu, przyjmowany w formie suplementu, może wywoływać skutki uboczne. Dotyczy to jednak najczęściej przedawkowania tego polimeru. Niskiej jakości produkty mogą także zawierać zbędne dodatki, takie jak konserwanty, cukier, barwniki czy benzoesan sodu.

Kolagen rybi

Pochodzący z ryb najlepszy kolagen to białko o nieco nietypowej konfiguracji aminokwasów. Jego wiązania pomiędzy włóknami są rzadsze, co wpływa na wyższą rozpuszczalność takiego kolagenu rybiego w proszku, niż w przypadku polimeru pozyskiwanego od bydła czy świń. Taki produkt jest często wymieniany w rankingach preparatów poprawiających jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry. Ponadto kolagen morski wspiera prawidłowe funkcjonowanie stawów, łagodząc ból i przyspieszając ich regenerację.

Kolagen naturalny

Wbrew jego nieco mylącej nazwie, najlepszy kolagen naturalny jest substancją wytwarzaną w laboratoriach chemicznych. Stosowany w postaci suplementów, wspiera samoistną syntezę kolagenu w organizmie, uzupełniając ewentualne braki. Kolagen w żelu korzystnie wpływa na stan skóry, nawilżając ją i chroniąc przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Krem na rozstępy z kolagenem rozjaśnia przebarwienia, a także wygładza zmarszczki i blizny. Naturalny kolagen chroni przed powstawaniem żylaków, łagodzi łupież i objawy alergii oraz pomaga zwalczyć cellulit. Uważa się, że może on również wspomagać leczenie osteoporozy, paradontozy, stwardnienia rozsianego czy nowotworów. Najbardziej wymagające osoby mogą wybrać kolagen z kwasem hialuronowym, które to składniki skutecznie uzupełniają swoje działanie.

Kolagen na stawy

Wpływ kolagenu na stawy i sprawność dłoni
Wpływ kolagenu na stawy i sprawność dłoni

Wymienny w rankingach najlepszy kolagen jest bardzo często stosowany jako suplement wspierający funkcjonowanie układu ruchu. Wraz z wiekiem nasz organizm traci zdolność regeneracji włókien kolagenu, stąd niezbędne jest dostarczanie takiego białka z zewnątrz. Regularnie przyjmowany kolagen pozwoli zachować pełen zakres ruchu stawów. Jego suplementowanie jest istotne, ponieważ stanowi on element składowy tych struktur, optymalizuje ich elastyczność oraz wpływa na produkcję mazi stawowej. Czysty kolagen na stawy jest w szczególności polecany osobom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe. Taki kolagen na ból kolan zajmuje także wysokie miejsca w rankingu środków dla sportowców, którzy podczas treningów ulegają znacznym obciążeniom.

Kolagen do twarzy

W sprzedaży znajdziemy najlepszy kolagen do pielęgnacji cery, oferowany pod postacią kapsułek, proszku i kosmetyków. To sprężyste i elastyczne białko minimalizuje ryzyko odwodnienia skóry, gwarantując dobry poziom jej nawilżenia.

Krem z kolagenem, chętnie wymieniany w rankingach jako remedium na wiele problemów, jego suplementowanie zapobiega pogłębianiu marszczek oraz łagodzi te już istniejące. Czysty kolagen do twarzy uelastycznia i zmiękcza naskórek, regeneruje i wygładza cerę, likwiduje skutki otarć, uszkodzeń i oparzeń, jak również wyrównuje koloryt i spowalnia proces starzenia. Kolagen na trądzik wspiera kondycję skóry, zmniejsza ryzyko rozwoju stanów zapalnych oraz chroni przed pojawieniem się blizn. Balsam z kolagenem zabezpiecza także przed nadmiernym działaniem czynników środowiskowych, doskonale sprawdzając się u osób ze skórą dojrzałą, zmęczoną i przesuszoną.

Kolagen na skórę

Niedobór kolagenu - powierzchnia skóry, która traci sprężystość
Niedobór kolagenu – powierzchnia skóry, która traci sprężystość

W celu poprawy i zachowania młodego wyglądu warto stosować kolagen pod oczy. Dostępny w formie kremów lub płatków, regeneruje skórę i napina ją, niwelując nieestetyczne worki pod oczami. Kolagen do smarowania pozytywnie wpływa także na pozostałe obszary twarzy i ciała, ujędrniając je, nawilżając oraz chroniąc przed starzeniem. Możemy także skorzystać z oferty gabinetów, które proponują zastrzyk z kolagenu. Cena takich inwazyjnych zabiegów jest jednak dość wysoka, stąd ich przystępną alternatywą jest doustna suplementacja kolagenu.

Kolagen na włosy

Płynny kolagen może stać się cennym wsparciem dla osób zmagających się z przesuszonymi włosami. Nałożony na kosmyki powleka ich powierzchnię, chroniąc przed utratą wilgoci, nadaje elastyczności i sprężystości oraz ułatwia rozczesywanie. Kolagen w kapsułkach wspiera także włosy od wewnątrz. Jest wymieniany w rankingowych poradnikach jako jeden z popularnych suplementów wzmacniających kosmyki i zapobiegający ich wypadaniu.

Wpływ kolagenu na włosy
Wpływ kolagenu na włosy

Najmocniejszy kolagen

Aby uzyskać optymalne efekty stosowania naturalnego polimeru, warto sięgnąć po najlepszy kolagen na rynku. Wyniki badań naukowych oraz ogólnodostępne rankingi wskazują, że najmocniejszy będzie kolagen pozyskiwany ze skór i łusek ryb. Zależnie od pożądanych rezultatów przyjmowania, należy także zwrócić uwagę na typ polimeru obecnego w produkcie. W rankingach dotyczących niedrogich preparatów dostarczających składniki budulcowe dla tkanki łącznej oraz wspierających jej regenerację najczęściej wymieniane są suplementy zawierające hydrolizat kolagenu. Jeżeli zależy nam na maksymalnych efektach, zdecydujmy się na zakup produktów opartych o kolagen natywny pozyskiwany ze skóry ryb lub młodych cieląt. To najcenniejsze białko, które wnika w naskórek i dociera do najgłębszych warstw, gwarantując szybkie rezultaty. Dużą popularnością cieszy się kolagen wołowy, łączący w sobie typ 1 i 3, pomagający zachować elastyczność skóry.  Z myślą o weganach i wegetarianach powstał kolagen roślinny, który tworzy na skórze filtr zbliżony do białka zwierzęcego, chroniąc ją przed utratą wilgoci, jednak nie działa tak samo, jak kolagen z ryb morskich czy skór bydlęcych. W sprzedaży znajdziemy również kolagen dla dzieci, który wzmocni ich odporność oraz jest polecany w okresie intensywnego wzrostu.

Kolagen SFD

Aby efekty spożywania kolagenu były widoczne, należy wybierać jedynie produkty z naturalnym polimerem przygotowane przez renomowane marki. W ofercie sklepu SFD znajdziemy między innymi kolagen hydrolizowany, który jest składnikiem najpopularniejszych w rankingach suplementów. Dostępny w postaci kapsułek, tabletek, saszetek, shotów oraz płynu, jest wygodny w codziennym stosowaniu, skutecznie dostarczając ważnego dla każdego organizmu białka.

Najlepiej przyswajalny kolagen

Najbardziej przyswajalnym źródłem polimerów naturalnych będzie najlepszy kolagen na rynku, wyprodukowany z ryb. Jest on najbardziej zbliżony budową do ludzkiego, a dzięki temu – dobrze wchłaniany. Jego niewielkie cząsteczki bez trudu przenikają do krwiobiegu, dostarczając dużej ilości cennych aminokwasów.

Przeglądając rankingi, możemy zauważyć produkty oparte o kolagen liofilizowany i hydrolizowany. Czym różnią się one między sobą?  Pierwszy z nich jest pozyskiwany dzięki procesowi zamrożenia i odparowania wody obecnej między cząsteczkami białka, drugi natomiast – poprzez rozkładanie tkanki łącznej zwierząt za pomocą enzymów i wody. Choć różnią się one sposobem przygotowania, rezultaty ich stosowania będą podobne. Aby jednak uzyskać optymalne efekty, niezbędne będzie regularne przyjmowanie kolagenu przez co najmniej 3 miesiące.

W rankingach suplementów napotkamy preparaty w proszku i tabletkach, a także dedykowane do picia. Dodatkowo kolagen w ampułkach bywa stosowany do iniekcji około- i do stawowych, w celu wsparcia regeneracji chrząstki stawowej. Jaki kolagen wybrać, aby czerpać z niego maksimum korzyści?

Kolagen do picia

Płynna postać kolagenu w ampułkach umożliwia precyzyjne odmierzenie dawki tego ważnego polimeru. Taki produkt nawilża i wygładza skórę, wspiera pracę stawów i kości oraz działa antyoksydacyjnie. Kolagen w płynie może być dostępny w większej butelce lub jednorazowych shotach, które przydadzą nam się szczególnie w trakcie wyjazdu lub intensywnego dnia poza domem.

Najlepszy kolagen do picia ranking październik 2024

Kolagen w proszku

Sproszkowany kolagen w saszetkach to produkt, który powinny wybrać osoby zainteresowane spowolnieniem procesów starzenia. Zazwyczaj zawiera wysoką dawkę substancji aktywnej, pozytywnie wpływając na włosy, paznokcie i funkcjonowanie stawów. Można rozmieszać go z wodą lub wykorzystać jako dodatek do ulubionego napoju, dzięki temu może powstać popularna kawa z kolagenem.

Kolagen w tabletkach

Hydrolizat kolagenu rybiego w tabletkach to wygodny i sprawdzony sposób na szybkie uzupełnienie niedoborów tego białka. Warto sięgnąć po produkty oparte o kolagen typu 1, czyli taki, który występuje w naszej skórze. Hydrolizowane peptydy kolagenu pozwolą zachować zdrowie, urodę i młody wygląd, kompleksowo wspierając prawidłowe działanie całego organizmu.

Objawy niedoboru kolagenu

Najlepszy kolagen na stawy z rankingu
Najlepszy kolagen na stawy z rankingu

Jeżeli podejrzewamy u siebie niedobory naturalnych polimerów, powinniśmy koniecznie sięgać po najlepszy kolagen w proszku, płynie lub tabletkach. Zaniepokoić nas powinno pogorszenie kondycji skóry – brak jędrności, odwodnienie, pojawienie się zmarszczek. Symptomem zbyt niskiego poziomu kolagenu może być wypadanie i osłabienie włosów oraz zwiększona podatność na złamania kości. Niedobory mogą także objawiać się bólem stawów i trudnościami w poruszaniu się. Aby zniwelować negatywne skutki tej sytuacji, warto jak najszybciej rozpocząć regularne przyjmowanie kolagenu wegańskiego, rybnego lub zwierzęcego. Jego zalecana dawka wynosi nawet do 10 g dziennie.

Przeciwwskazania do stosowania kolagenu

Zazwyczaj nie istnieją przeciwwskazania do stosowania najlepszego kolagenu topowej marki. Większość preparatów jest bowiem dobrze tolerowana przez ludzki organizm. Zalecane jest odstawienie kolagenu w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Należy mieć także na uwadze ewentualne skutki uboczne, związane z suplementacją kolagenu.

Kolagen – skutki uboczne

Nawet najlepszy kolagen na stawy, skórę i włosy przyjmowany w nadmiarze może wywoływać niepożądane skutki uboczne. Będą one wynikiem nieprawidłowości w procesie przemian białka w organizmie. Objawy nadmiaru kolagenu w organizmie to bliznowce, czyli łagodne rozrosty włókniste skóry związane z jej uszkodzeniem. Bliznowacenie może dotyczyć również miąższu wątroby w przebiegu marskości oraz tkanki płucnej w chorobie związanej z jej włóknieniem. Wymieniany w rankingach kolagen do picia może wywołać nadwrażliwość na pewne składniki odżywcze, a u niektórych osób – także bóle mięśni i stawów, osłabienie oraz problemy z wypróżnianiem.

Najczęściej zadawane pytania o suplementację kolagenem:

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

W celu spłycenia zmarszczek i ograniczenia pojawiania się kolejnych warto wybrać kolagen dla kobiet w formie hydrolizatu w kapsułkach. Można także zdecydować się na iniekcje z naturalnym polimerem podawane podskórnie.

Glukozamina a kolagen – czym się różnią?

Glukozamina to składnik chrząstki i płynu maziowego, nadający tkankom giętkość i sprężystość. Kolagen natomiast jest podstawowym budulcem ścięgien i tkanki łącznej, odpowiadającym za elastyczność stawów, ścięgien i skóry.

Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

Najlepsze rezultaty można osiągnąć, pijąc kolagen dwukrotnie w ciągu dnia – rano oraz wieczorem.

Co niszczy kolagen w organizmie?

Kolagen w organizmie niszczy się pod wpływem promieniowania UV, nadmiaru cukru, spożywania alkoholu oraz palenia tytoniu. Wpływ na zmniejszenie poziomu kolagenu w ludzkim ciele ma również wiek oraz niedobór witaminy C.

Jakie są objawy nadmiaru kolagenu w organizmie?

Głównym objawem nadmiaru kolagenu jest pojawianie się bliznowców w miejscu gojenia się ran; przede wszystkim na twarzy, szyi, ramionach i klatce piersiowej.

W czym jest kolagen?

Źródła kolagenu to między innymi produkty na bazie żelatyny wieprzowej, podroby, golonka i kurze łapki, a także galaretki warzywne, owocowe, mięsne i rybne. Kolagen na kolana, stawy i blizny znajdziemy również w specjalnych suplementach diety.

Jak długo stosować kolagen na stawy?

Kolagen na ścięgna i stawy należy stosować przez co najmniej 3 miesiące. Zalecane jest jednak prowadzenie kuracji trwającej około pół roku.

Jak uzupełnić kolagen w stawach?

Aby wesprzeć regenerację i funkcjonowanie stawów, warto sięgnąć po kolagen w jedzeniu. Z pomocą przyjdą także suplementy z tym naturalnym polimerem.

Jak odbudować kolagen?

W celu odbudowy kolagenu należy przyjmować witaminę C, stymulującą jego wytwarzanie, a do codziennej diety włączyć produkty bogate w żelatynę oraz kapsułki z kolagenem.

Kolagen to niezwykle ważny naturalny polimer, stanowiący około 30% wszystkich ludzkich białek. Jest odpowiedzialny za dobrą kondycję skóry, włosów oraz stawów, odmładzając organizm oraz chroniąc narządy wewnętrzne. Niestety już po 25 roku życia synteza kolagenu zaczyna stopniowo spadać, prowadząc do niedoborów. Aby uniknąć ich negatywnych konsekwencji, warto zadbać o spożywanie produktów bogatych w to białko oraz przyjmować specjalne suplementy z kolagenem, dostępne w formie kapsułek, proszku i płynu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *