Berberyna jest jedną z modnych ostatnio substancji, która jest stosowana przez instagramerki oraz gwiazdy dużego i małego ekranu. Substancja ma działać zbawiennie na organizm, lecząc go i wspomagając proces odchudzania. Pozytywne właściwości berberyny są szeroko omawiane, a preparat sprzedaje się jak świeże bułeczki. Czym jest ta substancja i czy zachwyty nad nią mają uzasadnienie naukowe? Jak przedstawia się ranking berberyny i jakiej firmy suplement warto kupić? Te i wiele innych odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Co to jest berberyna?
Naturalna berberyna występuje powszechnie w naszym klimacie jako berberys zwyczajny, a także zawarta jest w roślinach egzotycznych takich jak argemon meksykański, czy korkowiec amurski. Rośliny zawierające berberynę są znane ludzkości od wieków, a ich zastosowanie było zróżnicowane. Stosowano ja na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także w celu ogólnej poprawy stanu organizmu.
Współcześnie tabletki z berberyną są badane pod kątem leczenie raka, cukrzycy, otyłości, czy chorób tarczycy. Naukowcy widzą spory potencjał tej substancji, co sprawia, że już jest ona używana przez medycynę konwencjonalną, a zakres jej zastosowań ciągle się poszerza. Powszechnie używa się tego typu suplementów, jako skuteczna metoda na odchudzanie. W sklepach zielarskich oraz aptekach występują dwa rodzaje preparatu, to znaczy siarczan berberyny, oraz chlorowodorek berberyny. Ranking berberyny pokazuje, że nieco bardziej popularny jest chlorowodorek.
Berberyna HCL – co to jest? Co ją wyróżnia?
Berberyna HCL to inaczej chlorowodorek berberyny. Powszechnie uważa się go za bardziej biodostępny, to znaczy lepiej wchłanialny przez organizm. Niektóre rankingi berberyny pokazują, że różnica może wynosić aż 9 razy więcej przyswojonej substancji niż w przypadku siarczanu. Taka berberyna ma opinie niezwykle skutecznej w odchudzaniu, a także redukowaniu objawów cukrzycy. Z drugie strony badania naukowe pokazują, że działanie berberyny opierają się głównie na regulacji flory jelitowej, która ma wpływ na całościowe funkcjonowanie organizmu. To właśnie na tym mechanizmie ma opierać się leczniczy wpływ substancji. Spora część badań opiera się jednak głównie na formie siarczanu, stąd mogą występować różnice w przypisywanych właściwościach. Gdziekolwiek nie leżałaby prawda na temat przewagi jednej postaci berberyny nad drugą, faktem jest, że preparaty z nią działają leczniczo, redukując wiele dolegliwości.
Najlepsza berberyna ranking wrzesień 2024
Berberyna – działanie i właściwości lecznicze
Berberyna zwyczajna jest substancją, która w znaczącym stopniu wpływa na florę jelitową, stymulując namnażanie się dobrych bakterii. Dzięki temu usprawnia ona prace układu pokarmowego i wspomaga trawienie. To sprawia, że cały organizm funkcjonuje wydajniej i lepiej, to z kolei przekłada się na szybszą przemianę materii, wydzielanie insuliny oraz hamuje procesy starzenia. Poza tym berberyna działa również na DNA, wpływając na białka kluczowe dla funkcjonowania organizmu. Istnieją również badania, które wskazują, że berberyna może redukować zmiany rakowe poprzez wpływ na żywe komórki organizmu.
Wiele publikacji wskazuje także na właściwości przeciwzapalna, przeciwgrzybicze, przeciwdepresyjne oraz przeciwbólowe suplementów z berberyną. U pacjentów z wahaniami nastroju zauważono wyraźną poprawę samopoczucia i jego stabilizację. Wykazano również, że berberyna może mieć znaczący wpływ na przyśpieszenie regeneracji szkieletu oraz stawów po złamaniach i urazach. Zauważono szybsze gojenie złamań i pęknięć kości oraz zmniejszenie bólu.
Berberyna – zastosowanie
Wiele osób, które mają pierwszy raz styczność z substancją, zastanawia się, na co działa berberyna? Jak pokazują rankingi berberyny, jednym z najpopularniejszych zastosowań jest odchudzanie. Jak już zostało wspomniane efekty odchudzające berberyny opierają się na regulacji procesów trawiennych poprzez zwiększenie populacji korzystnych dla jelit bakterii. Właściwości i zastosowanie berberyny standaryzowanej pozwala na zoptymalizowanie procesu wchłaniania substancji odżywczych, przez co łatwiej jest osiągnąć wyrażone rezultaty.
Efekt odchudzający berberyny jest jednak możliwy tylko w przypadku osób, które traktują tę substancję jedynie wspomagająco. Nie jest to cudowne panaceum, które pozwoli szybko schudnąć bez zmiany nawyków żywieniowych oraz ruchu. Niemniej jednak jest to jedna z najlepszych substancji na odchudzanie na rynku.
Berberyna nie wpływa tylko na odchudzanie. Jest to substancja przede wszystkim lecznicza i stosuje się ją w medycynie konwencjonalnej do leczenia wspomagająco insulinooporności, chorób wątroby oraz cukrzycy. Poza tym berberyna pomaga na grzybicę oraz spotyka się ją w leczeniu chorób pasożytniczych. Suplement jest również polecany przez szeroko rozumianą branżę fitness. Berberyna na masę mięśniową raczej jednak nie pomoże, ale za to umożliwi odtłuszczenie mięśni. W połączeniu z innymi suplementami jest więc wprost idealna dla każdego, kto dba o swoją sylwetkę oraz zdrowie. Berberyna po treningu zapewni aktywne przetwarzanie kalorii oraz usprawni regenerację mięśni. Może też zapobiegać uszkodzeniom stawów.
Berberyna dla dzieci
Przez wzgląd na możliwe działanie niepożądane raczej odradza się stosowanie berberyny u dzieci, a jeżeli podaje się ją najmłodszym to w ograniczonych ilościach. Młodsze organizmy mogą źle znosić tę substancję, która u wielu z nich powoduje bóle brzucha, biegunki i wymioty. W sklepach znajdują się specjalne wersje berberyny przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych, jednak i w ich przypadku przed podaniem należy skonsultować się z lekarzem. Nawet po takie konsultacji należy natychmiast zaprzestać stosowania preparatu w razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości.
Berberyna – jaką wybrać, która jest najlepsza?
Podejmując decyzję o zakupie leków i suplementów z berberyną należy wziąć pod uwagę ich skład. Na rynku funkcjonuje wielu producentów, którzy przygotowują swoje produkty z myślą o konkretnych potrzebach. Na przykład berberyna z cynamonem doskonale sprawdza się w przypadku cukrzycy, a berberyna w formie ekstraktu jest najbardziej uniwersalna. W rankingach berberyny przoduje berberyna w kapsułkach, na co wpływ ma głównie wygoda takiego rozwiązania. Opinie o berberynie są różne. Jak rankingi berberyny oceniają poszczególnych producentów?
Berberyna Swanson
W produktach firmy Swanson znajdziemy berberynę w postaci chlorowodorku uzyskiwaną z korzenia berberis aristata. Produkt zawiera w sobie żelatynę i jest przez to nieodpowiedni dla wegan. Cena preparatu jest umiarkowana i wynosi około 40 złotych za 60 tabletek. Firma posiada wszelkie certyfikaty i jest jedną z najbardziej znanych i cenionych w USA.
Berberyna SFD
Berberyna od SFD jest jednym z najtańszych tego typu preparatów na rynku. 90 tabletek kupimy za niewiele ponad 20 złotych. Zawiera w sobie ekstrakt z korzenia berberysu zwyczajnego. Producent deklaruje zawartość ekstraktu na poziomie 500 mg. Suplement nie zawiera żelatyny.
Berberyna Ostrovit
Berberynę od Ostrovit wyróżnia niska cena. 90 kapsułek kosztuje około 18 złotych. To jedna z najbardziej standaryzowanych preparatów. Zawartość samej berberyny w ekstrakcie optymalizuje się na poziomie 2%. Cała tabletka zawiera 500 mg ekstraktu, nie ma w niej żelatyny.
Berberyna 7 nutrition
Firma 7 nutrition oferuje berberynę w postaci HCL zawierającą dodatkowo cynamon, piperynę oraz kurkuminoidy, które aktywnie wspierają działanie substancji głównej. Zawartość berberyny w jednej kapsułce to 427 mg, a produkt nie zawiera żelatyny. Ten preparat w rankingach berberyny jest wyjątkowo ceniony przez sportowców
Berberyna Allnutrition
Allnutrition oferuje berberynę w firmie HCL pozyskaną z kory berberysu zwyczajnego. Produkt sprzedawany jest w formie żelatynowych kapsułek po 510 mg. Produkt jest jednym z lepiej przebadanych, ale również droższym. 60 tabletek kosztuje 40-50 złotych. W rankingach berberyny jest to jeden z bardziej cenionych produktów.
Berberyna – dawkowanie
Dawkowanie berberyny powinno być konsultowane z lekarzem, choć często można spotkać zalecenia dawkowania na opakowaniu od producenta. To Ile berberyny dziennie potrzebujemy, zależy w dużej mierze od efektów, jakie chcemy osiągnąć. Producenci zazwyczaj zalecają zażywanie jednej kapsułki dziennie, co odpowiada 300 do 500 mg berberyny. Jest to również dawka, której najczęściej nie powinno się przekraczać przy jednorazowym spożyciu. Niektóre rankingi berberyny zalecają jednak dawkowanie na poziomie 1200-1500 mg (druga wartość jest równocześnie maksymalnym dziennym spożyciem) w trzech dawkach. Ile dziennie berberyny więc przyjmować? Standardowo jedną dawkę, a w przypadku zaleceń lekarskich lub chęci szybkiego odchudzania 2 lub 3.
Wiele pytań pojawia się też o sam sposób przyjęcia suplementu. Jak przyjmować berberynę? Najlepiej przed posiłkami popijając wodą! Inne substancje są nieodpowiednie do przyjmowania wraz z berberyną i innymi lekami. Należy sie więc wstrzymać przed popijaniem leków i suplementów na przykład kawą czy herbatą. Pierwsze efekty są widoczne po czasie około 2-3 miesięcy.
Berberyna – skutki uboczne i działania niepożądane
Berberyna to suplement diety z substancją aktywną, która może powodować działanie niepożądane po przedawkowaniu oraz u osób wrażliwych. Działanie uboczne suplementów z berberyną polega głównie na zaparciach, biegunkach i wymiotach, czyli problemach z układem trawiennym. Leki z berberyną mogą również wywoływać działanie niepożądane w kontakcie z innymi substancjami. Połączenie maksymalnych ilości berberyny z przykładowo metforminą powoduje znaczące nasilenie efektów obu preparatów co w efekcie sprawia, że organizm reaguje negatywnie. W takich przypadkach należy na jakiś czas odstawić suplement aż do czasu całkowitego ich ustąpienia.
Gdzie kupić berberynę?
Berberyna to suplement diety, który aktywnie oddziałuje na organizm. Z tego powodu powinno się szczególnie uważać na jakość oferowanych tabletek. Muszą być one produkowane w sterylnych warunkach, gwarantujących bezpieczeństwo stosowania oraz właściwie przechowywane. Najlepiej jest kupić je w aptece lub zaufanym sklepie oraz na allegro. Nie warto dla kilku złotych oszczędności ryzykować swojego zdrowia i życia, zwłaszcza że w wielu miejscach sprzedaje się suplementy podrobione z innym niż deklarowany składem.
Wyróżniona i polecana berberyna 2024
Najczęściej zadawane pytania na temat berberyny:
Jaka jest cena berberyny?
Berberyna kosztuje średnio 30 złotych za 60 tabletek. Istnieją jednak wersje, które możemy nabyć za mniej niż 20 złotych za 90 tabletek oraz bardzo drogie za około 200 zł.
Jak stosować berberynę?
Jednorazowo przyjmuje się jedną kapsułkę berberyny o zawartości od 300 do 500 mg substancji. Nie należy przekraczać 1500 mg dziennie, a preparat najlepiej przyjmować na czczo przed posiłkami. W zależności od oczekiwanych efektów dziennie zażywa się 1-3 dawki.
Jaka berberyna jest najlepsza?
Rankingi berberyny wskazują na większą biodostępność berberyny w formie HCL. Ten rodzaj jest lepiej wchłanialny niż ten w formie siarczanu. Nie ma jednak jednoznacznych informacji, że działa on dużo skuteczniej. Berberyna w każdej postaci jest korzystna dla organizmu.
Berberyna rano czy wieczorem?
Zasadniczo nie ma znaczenia, o jakiej porze stosuje się berberynę. Ważne, aby następowało to przed posiłkiem, przez co przy przyjmowaniu jednej dawki zaleca się porę poranną.
Jak działa berberyna?
Berberyna wykazuje szereg właściwości leczniczych, które w większości wynikają z jej wpływu na regulację pracy jelit oraz wydzielanie hormonów. Dzięki tym cechom organizm może pracować wydajniej, przez co efektywniej sam się regeneruje.
Berberyna a tarczyca
Tabletki z berberyną wpływają pozytywnie na cały układ hormonalny. Dzięki temu zalecane jest stosowanie berberyny przez osoby z zaburzeniami tarczycy w celu usprawnienia działania organizmu, a w efekcie zmniejszenie objawów chorobowych.
Berberyna a karmienie piersią
Nie zaleca się zażywania berberyny kobietom w ciąży oraz karmiącym. Preparaty z berberyną powinny być też bardzo ostrożnie stosowane u dzieci, u których mogą wywoływać niebezpieczne biegunki i wymioty.
Berberyna a cukrzyca
Badania wykazały, że berberyna reguluje wydzielanie insuliny, co przekłada się na większą równowagę cukrową u osób z cukrzycą typu 2. Berberyna jest stosowana jako lek pomocniczy w tego typu chorobach, zapobiega ona nagłym wahaniom poziomu cukru w krwi.
Berberyna a antyoksydacja
Berberyna chroni organizm przed starzeniem poprzez eliminację wolnych rodników. Z jej pomocą skóra zachowuje promienny i młody wygląd oraz chroni organizm przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak zanieczyszczenia, niezdrowe jedzenie oraz bakteriami i wirusami.
Berberyna – Bibliografia:
- Tillhon, Micol & Guamán Ortiz, Luis & Lombardi, Paolo & Ivana, Anna. (2012). Berberine: New perspectives for old remedies. Biochemical pharmacology. 84. 1260-7. 10.1016/j.bcp.2012.07.018.
- Lau, CW, Yao, XQ, Chen, ZY, Ko, WH i Huang, Y. (2001). Sercowo-naczyniowe działanie berberyny. Cardiovascular Drug Reviews, 19 (3), 234-244.
- Xu, X., Yi, H., Wu, J., Kuang, T., Zhang, J., Li, Q., … & Fan, G. (2021). Terapeutyczny wpływ berberyny na choroby metaboliczne: Zarówno dane farmakologiczne, jak i dowody kliniczne. Biomedycyna i farmakoterapia, 133, 110984.
- Kong, Y., Li, L., Zhao, LG, Yu, P. i Li, DD (2022). Przegląd patentowy berberyny i jej pochodnych o różnych działaniach farmakologicznych (2016-2020). Ekspertyza dotycząca patentów terapeutycznych, 32 (2), 211-223.
- Sun, H., Ansari, MF, Fang, B. i Zhou, CH (2021). Naturalne benzimidazole hybrydyzowane z berberyną jako nowe unikalne środki bakteriobójcze przeciwko Staphylococcus aureus. Dziennik Chemii Rolno-Spożywczej, 69 (28), 7831-7840. Zhang H, Wei J, Xue R, Wu JD, Zhao W, Wang ZZ, Wang SK, Zhou ZX.
- Yin, J., Xing, H. i Ye, J. (2008). Skuteczność berberyny u pacjentów z cukrzycą typu 2. Metabolizm, 57 (5), 712-717.
- Kumar A., Chopra K., Mukherjee M., Pottabathini R. i Dhull DK (2015). Aktualna wiedza i profil farmakologiczny berberyny: aktualizacja. Europejskie czasopismo farmakologii, 761, 288-297.
- Song DQ, Wang YM, Pan HN, Kong WJ, Jiang JD.Berberine lowers blood glucose in type 2 diabetes mellitus patients through increasing insulin receptor expression. Metabolism. 2010 Feb;59(2):285-92.
- Guamán Ortiz, L. M., Lombardi, P., Tillhon, M., & Scovassi, A. I. (2014). Berberine, an epiphany against cancer. Molecules, 19(8), 12349-12367.
- Yin, J., Gao, Z., Liu, D., Liu, Z., & Ye, J. (2008). Berberine improves glucose metabolism through induction of glycolysis. American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism.