Ranking TOP 10: Najlepsza odżywka białkowa 2024

Osoby poszukujące źródła wartościowych i łatwo przyswajalnych protein chętnie sięgają po odżywki białkowe. Takie produkty, tworzone najczęściej z oczyszczonej i osuszonej serwatki, umożliwiają wygodną suplementację, wspierając budowanie idealnej formy. W rankingach polecane są różne rodzaje dobrych odżywek białkowych. Czym różnią się one między sobą, jakie są efekty stosowania odżywek białkowych oraz jak w smaczny sposób wkomponować je w codzienne menu?

Co daje odżywka białkowa?

Podczas poszukiwań najlepszej odżywki białkowej wiele osób zastanawia się, co właściwie daje taki preparat. Tymczasem jest on niezwykle wygodnym sposobem na dostarczenie cennych protein, które kompleksowo wspierają funkcjonowanie organizmu. Jaka odżywka białkowa sprawdzi się u poszczególnych osób? To zależy od celu, w jakim jest ona stosowana. Popularna odżywka białkowa na masę jest wybierana przez sportowców, którym zależy na rozbudowie tkanki mięśniowej. Po izolat białka powinni sięgnąć ludzie, którzy chcą uzupełnić niedobory protein. Taki produkt jest często wymieniany w rankingach środków odchudzających, ułatwiając uzyskanie optymalnej wagi i szczupłej sylwetki. Suplement ten pomaga w ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi oraz unormowaniu jej ciśnienia. Wysokiej jakości preparaty sprawdzą się jako odżywki białkowe dla osób starszych, umożliwiając im utrzymanie dobrej formy bez względu na wiek. Dodatkowo są one również polecane ludziom często chorującym lub podatnym na złamania, wzmacniając kości oraz naturalną odporność organizmu. Warto zaopatrzyć się w zestaw odżywek białkowych, wykorzystując różne ich rodzaje jednocześnie – zależnie od aktualnych potrzeb.

Rodzaje odżywek białkowych

W rankingach można zauważyć różne rodzaje najlepszych odżywek białkowych: koncentrat, izolat i hydrolizat. Pierwsza z nich, czyli koncentrat – określany skrótem WPC – zawiera około 70-80% protein, minimalną ilość laktozy oraz niewiele tłuszczów. Jego zaletą jest optymalny poziom aminokwasów oraz skuteczne wspieranie wzrostu masy mięśniowej. Izolat, czyli odżywka białkowa WPI, zawiera 80-95% protein, 1-3% tłuszczu oraz do 3% laktozy. Wyróżnia się szybkim wchłanianiem i lepszym przyswajaniem aminokwasów, będąc cennym wsparciem przed treningiem oraz po wzmożonym wysiłku fizycznym. Ostatnim z typów odżywek białkowych jest hydrolizat, oznaczany skrótem WPH. Cechuje go nawet 100%-owa zawartość protein przy znikomej obecności tłuszczów i węglowodanów. Wśród jego plusów warto wymienić szybkie trawienie oraz dobrą przyswajalność peptydów i wolnych aminokwasów, dzięki czemu świetnie sprawdza się u osób z problemami ze strony układu pokarmowego.

Najlepsza odżywka białkowa ranking wrzesień 2024

Zalety odżywek białkowych

Wśród zalet odżywek białkowych SFD należy wymienić przede wszystkim wygodę stosowania. Są one wyjątkowo łatwe do przygotowania, skutecznie zastępując posiłek lub uzupełniając wybraną potrawę. Dzięki wysokiemu współczynnikowi sycenia białka, takie produkty na długo niwelują uczucie głodu, ułatwiając odchudzanie. Znaczna część odżywek białkowych zawiera również proteiny z dziewięcioma najważniejszymi aminokwasami, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać.

Wady odżywek białkowych

Planując stosowanie odżywek białkowych odchudzających bądź na masę, należy być świadomym pewnych wad takich preparatów. Najważniejszą z nich jest wysoka zawartość protein, które w nadmiarze mogą prowadzić do problemów zdrowotnych – bólu głowy, zmęczenia czy niestrawności. Część osób zwraca uwagę na wzdęcia po odżywce białkowej. Należy również bacznie przyjrzeć się składowi wybranego produktu. Może on bowiem obejmować dodatkowe oleje i cukry, które dostarczają znacznej ilości kalorii, przyspieszając przybieranie na wadze.

Bananowy shake z odżywką białkową
Bananowy shake z odżywką białkową

Jak stosować odżywki białkowe?

Po wybraniu z rankingu dobrej odżywki białkowej warto zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi jej stosowania. Należy rozważyć tutaj zarówno czas, jak i sposób jej przyjmowania. Z uwagi na sposób oddziaływania protein na organizm, zalecane jest ich spożywanie do 30 minut po treningu. Odżywka białkowa SFD może również zastąpić wybrany posiłek w sytuacji, gdy brakuje czasu na przygotowanie tradycyjnego dania. Użytkownicy rozpoczynający swą przygodę z takimi produktami najczęściej decydują się na przygotowanie shake’a, mieszając starannie odmierzoną porcję odżywki białkowej dla początkujących z wybraną ilością wody lub mleka. To jednak niejedyne zastosowanie takich preparatów. Godne polecenia będą także posiłki z odżywką białkową, które łączą w sobie zróżnicowane artykuły spożywcze oraz proteinowy proszek. Ile takiego suplementu można wykorzystać w codziennym menu?

Dawkowanie odżywek białkowych

Standardowo przyjęło się, że w jednym posiłku należy spożyć od 20 do 40 gramów protein. Jest to równowartość 1-2 miarek wybranej odżywki białkowej. Aby nie dopuścić do niedoborów i uzyskać optymalne efekty, zalecane jest spożywanie od 2 do 4 porcji preparatu na dobę, uzupełnianych o inne – obecne w diecie – źródła białka. Należy również mieć na uwadze własną masę ciała i indywidualne zapotrzebowanie. Człowiek o umiarkowanej aktywności fizycznej powinien każdego dnia dostarczać 0,8-1,0 grama białka na każdy kilogram masy ciała. Intensywnie trenujący sportowcy będą potrzebować znacznie więcej protein, wymagając przynajmniej 1,8-2,8 g/kg swojej wagi. Z tego względu szczególnie oni powinni sięgać po najlepsze odżywki białkowe, które pozwolą im w wygodny i skuteczny sposób zaspokoić zapotrzebowanie na proteiny.

Przeciwwskazania do stosowania odżywek białkowych

Niekiedy może zdarzyć się, że spożywanie odżywek białkowych z rankingu będzie niewskazane. Produkty te nie są zalecane dla osób posiadających uczulenie na którykolwiek z ich składników. Konsumenci posiadający nietolerancję laktozy oraz alergię na białka mleka krowiego powinni raczej wybierać preparaty na bazie roślin. Ostrożność muszą zachować również kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz diabetycy.

Odżywka białkowa na odchudzanie

Wysokiej jakości odżywka białkowa to cenne wsparcie dla osób odchudzających się. Skutecznie syci, tłumiąc apetyt i ograniczając sięganie po zbędne przekąski. Strawienie białka wymaga więcej energii, niż dostarczają jej proteiny – w konsekwencji organizm zaczyna czerpać energię z nagromadzonej tkanki tłuszczowej, przyspieszając jej spalanie. Odżywka białkowa na redukcji podnosi termogenezę, optymalizując procesy trawienne i pomagając spożytkować większą ilość kalorii. Dostarcza niemal samych protein, a zastępując posiłek – pozwala na ograniczenie spożycia tłuszczy i węglowodanów. Produkty w formie koncentratu często zawierają l-leucynę, czyli aminokwas wpływający na ujędrnienie ciała. Ponadto przyjemny smak odżywek białkowych SFD sprawia, że efektywnie zastępują one słodycze, minimalizując chęć zjedzenia kalorycznego batonika czy ciastka. Takie produkty doskonale sprawdzą się zarówno w ciągu dnia, jak również jako odżywka białkowa na noc na odchudzanie.

Odżywka białkowa bez laktozy

Pozbawione laktozy dobre odżywki białkowe to ważna alternatywa dla osób z nietolerancją tego składnika. W procesie ich produkcji laktoza jest usuwana przy pomocy mikrofiltracji i procesu przepływu krzyżowego. W konsekwencji przyjmowanie preparatów białkowych nie powoduje nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty i biegunki. Osoby z nietolerancją laktozy powinny wybierać produkty z rankingów, obejmujących preparaty wegańskie i wegetariańskie. Wytwarzane z warzyw, zbóż lub roślin strączkowych odżywki białkowe na noc i na dzień będą bezpieczne dla alergików, nie wywołując niepożądanych skutków ubocznych, a zarazem dostarczając w pełni wartościowego białka.

smoothie z banana z białkiem rankingowym
smoothie z banana z białkiem rankingowym

Wegańska odżywka białkowa

Dlaczego odżywka białkowa to idealne rozwiązanie dla wegan? Jest to spowodowane faktem, iż preparaty te pozwalają dostarczyć takim osobom niezbędnych protein, bez konieczności przyjmowania białek pochodzenia zwierzęcego obecnych w mleku, nabiale, mięsie czy jajach. Wegańskie odżywki białkowe są produkowane na bazie roślin, będąc pełnowartościową alternatywą dla produktów stworzonych z serwatki. Najpopularniejsze w rankingach sojowe odżywki białkowe cechują się profilem aminokwasowym silnie zbliżonym do protein zwierzęcych. Świetnie sprawdzają się jako smaczny zamiennik posiłku, jak i dodatek do wielu zróżnicowanych dań jarskich.

Przepisy z odżywką białkową SFD

Planując zakup najlepszych odżywek białkowych na własny użytek, warto zapoznać się z wszechstronnymi możliwościami ich zastosowania. W rankingach potraw z dodatkiem izolatu białka, hydrolizatu lub koncentratu, znajdują się smaczne i łatwe do przygotowania posiłki, które skutecznie uzupełnią niedobory protein. Co można zrobić z odżywką białkową?

Omlet z odżywką białkową

Ranking smacznych pomysłów na pożywne śniadanie otwiera omlet z odżywką białkową SFD. To szybka do przygotowania potrawa, która dostarczy do organizmu solidnej porcji protein. Aby przyszykować takie danie, należy roztrzepać 2 jajka, dodać do nich po 15 g mąki oraz dobrej odżywki białkowej, a następnie starannie wymieszać i piec na rozgrzanej patelni.

Naleśniki z odżywką białkową

Pomysłem na obiadowe dania z odżywką białkową są naleśniki. Aby je przygotować, należy w jednej misce połączyć 150 ml mleka, 40 g mąki, 10 g odżywki proteinowej oraz 1 jajko. Naleśniki należy usmażyć na oleju, a następnie podawać z ulubionymi dodatkami, np. owocami.

Owsianka z odżywką białkową

Odżywka białkowa na śniadanie znajdzie zastosowanie w zdrowej owsiance. Wystarczy ugotować 3-4 łyżki płatków w 200 ml wody bądź mleka, a następnie dodać do nich około 15 g proteinowego proszku. Całość warto udekorować owocami, bakaliami lub cynamonem.

Placki z odżywką białkową

Szybką przekąską w ciągu dnia mogą stać się placki z poszukiwaną w rankingach odżywką białkową bez cukru. Aby je przygotować, należy rozgnieść jednego banana widelcem, wymieszać go z 1 jajkiem, 30 g odżywki oraz 1 łyżeczką cynamonu i proszku do pieczenia, a następnie upiec na patelni. Dzięki zawartości słodkiego banana, nie ma potrzeby dodawania dodatkowego cukru do tego dania.

Lody z odżywki białkowej

Ciekawą propozycją na desery z odżywką białkową są lody. W celu ich przyrządzenia należy wymieszać 200 ml śmietany 30%, 200 g serka wiejskiego, 50 g odżywki białkowej oraz miód lub słodzik. Chcąc uzyskać wersję owocową, można dodać 500 g pokrojonych truskawek bądź jagód. Po przelaniu gotowej masy do pojemników, trzeba umieścić je w zamrażarce na co najmniej 2 godziny.

Sernik z odżywką białkową

Odżywkę białkową można dodać do sernika, królującego w rankingach najpopularniejszych ciast. Do przygotowania takiego proteinowego ciasta potrzebny będzie 1 kg sera białego, 250 ml mleka, 2 budynie waniliowe, 5 jajek, szklanka erytrolu i miarka odżywki. Wszystkie składniki należy wymieszać, wylać do tortownicy i piec przez 60 minut w temperaturze 170 ºC. Gotowe ciasto można udekorować polewą, wykonaną według poniższego przepisu.

Polewa z odżywki białkowej

Chcąc poprawić smak zdrowych ciast i deserów, warto przygotować polewę na bazie odżywki białkowej i oleju kokosowego. W tym celu wystarczy rozpuścić 4 łyżki oleju oraz dodać do niego 4 płaskie łyżki wybranej odżywki – czekoladowej, waniliowej lub owocowej. Po ich wymieszaniu należy wylać polewę na naleśniki lub ciasto, w drugim przypadku czekając do jej zastygnięcia.

Koktajl z odżywką proteinową

Szybką przekąską jest koktajl z dodatkiem preparatu proteinowego. Aby go przyrządzić, należy wymieszać 200-mililitrowy grecki jogurt z odżywką białkową o smaku waniliowym w ilości 4 miarek. Można dodać do niego kilka truskawek, a jeżeli będzie za gęsty – rozrzedzić go niewielką ilością niegazowanej wody.

Najlepszy koktajl z odżywką białkową
Najlepszy koktajl z odżywką białkową

Gofry z odżywką białkową

Pysznym posiłkiem będą gofry z odżywką białkową dla nastolatków. Wystarczy wymieszać 40 g mąki, 30 g odżywki, 1 jajko, 100 ml mleka oraz ⅓ łyżeczki proszku do pieczenia. Gotową masę należy wylać w gofrownicy i piec przez około 6 minut, podając gofry z polewą proteinową, bitą śmietaną lub dżemem.

Ciastka z odżywką białkową

Godne polecenia będą ciastka owsiane z odżywką białkową. Należy zblendować 2 banany z 30 ml mleka, po czym dodać do nich ¾ szklanki płatków owsianych, 2 łyżki rodzynek i 60 g odżywki białkowej o wybranym smaku. Masę należy uformować w niewielkie placuszki na blasze wyłożonej specjalnym papierem, wkładając je na 10 minut do piekarnika nagrzanego do 180 ºC.

Budyń z odżywką białkową

Odżywki węglowodanowo-białkowe warto wykorzystać do przygotowania zdrowego budyniu. W tym celu należy zagotować 150 ml mleka ze szczyptą wanilii, natomiast w 100 ml zimnego mleka wymieszać 30 g odżywki, 20 g mąki ziemniaczanej i odrobinę ksylitolu lub stewii do smaku. Taką mieszankę wystarczy wlać do gorącego mleka i mieszać do chwili, aż całość zgęstnieje.

Ryż z odżywką białkową

Pysznym posiłkiem będzie również ryż z odżywką białkową – niezwykle popularna przekąska wymieniana w rankingach potraw dla osób odchudzających się. Wystarczy ugotować ryż i odcedzić go, a następnie wlać do niego 100 ml wody z dodatkiem 40 g proteinowej odżywki, po czym podgrzewać jeszcze przez chwilę. Całość będzie dobrze smakować z dodatkiem wiórków kokosowych lub malin.

Najczęstsze pytania odżywkę białkową dla początkujących:

Odżywki białkowe dla chorych na raka – czy można je stosować?

Pacjenci z nowotworami wykazują wzmożone zapotrzebowanie na białko, wpływające na ich odporność i regenerację po terapii. Aby uzupełnić niedobory, mogą oni sięgnąć po wysokiej jakości odżywki białkowe, pamiętając o zachowaniu proporcji 1:1 pomiędzy produktami pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

Odżywki białkowe a zdrowie – jak wpływają one na stan organizmu?

Wysokiej klasy odżywki białkowe pomagają urozmaicić dietę oraz dostarczają lekkostrawnych protein, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Odżywka białkowa w ciąży – czy jest dozwolona?

Preparaty proteinowe mogą być stosowane w ciąży z zachowaniem odpowiedniego umiaru. Decydując się na ich spożywanie, warto wybrać odżywkę białkową bez smaku, pozbawioną aromatów, słodzików i barwników – a więc substancji niewskazanych dla kobiet ciężarnych.

Jaka odżywka białkowa na odchudzanie sprawdzi się najlepiej?

Podczas diety odchudzającej szczególnie polecane będą produkty stworzone na bazie serwatki. Taka odżywka białkowa zamiast posiłku na odchudzanie skutecznie zaspokoi głód i dostarczy cennych protein, przyspieszając metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej.

Ile odżywki białkowej dziennie należy spożywać?

Aby uzupełnić niedobory protein, należy przyjmować od 2 do 4 porcji odżywki białkowej na dobę.

Odżywka białkowa przed czy po treningu?

Spożywanie odżywek białkowych jest szczególnie zalecane po treningu, kiedy to przyspieszają one regenerację oraz pomagają w budowie nowych włókien mięśniowych. Proteinowy shake można wypić także przed treningiem, jeśli nie ma możliwości spożycia innego rodzaju posiłku.

Czy odżywki białkowe są zdrowe?

Dobra odżywka białkowa stosowana w zalecanych dawkach jest zdrowa, dostarczając lekkostrawnego białka niezbędnego dla funkcjonowania wszystkich komórek organizmu.

Kiedy pić odżywki białkowe?

Odżywki białkowe można spożywać o dowolnej porze, zastępując nimi wybrany posiłek lub dodając je do potraw. Będą wskazane zawsze wtedy, gdy niezbędne jest uzupełnienie niedoborów protein.

Odżywka białkowa a karmienie piersią – czy można je łączyć?

Decydując się na stosowanie odżywek białkowych podczas karmienia piersią, należy wybierać najwyższej jakości produkty pozbawione zbędnych, sztucznych dodatków.

Odżywka białkowa a insulina – czy mogą stosować ją diabetycy?

Nadmiar białka w diecie może zwiększać insulinooporność oraz powodować zaburzenia glikemii. Dozwolone jest stosowanie odżywek białkowych dla cukrzyka, jednak wskazane jest staranne kontrolowanie ogólnej, dobowej ilości spożywanych protein.

Odżywki białkowe to niezwykle popularne preparaty, które w skuteczny i smaczny sposób uzupełniają niedobory protein. Chętnie wybierane przez sportowców, a także osoby odchudzające się i zabiegane, ułatwiają przygotowanie pełnowartościowych dań i dostarczają niezbędnej energii. Decydując się na ich stosowanie, warto zadbać o optymalne dawkowanie oraz dobór najlepszego typu preparatu. Dzięki temu można liczyć na pożądane efekty ich przyjmowania, bez obaw o negatywny wpływ na zdrowie czy ewentualne skutki uboczne.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *