Ranking TOP 10: Najlepsza L-arginina 2024

Suplementy diety i substancje zwiększające wydolność są niezwykle popularne wśród sportowców oraz osób dbających o zdrowy i zrównoważony styl życia. W poniższym artykule przyjrzymy się l-argininie, która przez wzgląd na swoje właściwości polecana jest sportowcom oraz osobom na diecie. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tej substancji. Jak pokazują rankingi l-argininy potrafi ona wpływać na gojenie ran, rytm serca, czy poziom cholesterolu. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o tym suplemencie? 

L-arginina – właściwości

L-arginina to aminokwas egzogenny, który tylko w niewielkim stopniu może być syntezowany w organizmie. Bierze on udział w wielu kluczowych procesach fizjologicznych, a wraz z wiekiem jego poziom spada, przez co zaleca się suplementację argininy na późniejszych etapach życia. Działanie argininy opiera się głównie na wytwarzaniu tlenku azotu, który bierze udział w efektywnym transporcie substancji odżywczych do tkanki mięśniowej. Jest on również kluczowy w wytwarzaniu hormonu wzrostu oraz usuwaniu szkodliwych substancji z organizmu.

Preparaty z l-argininą przez wzgląd na właściwości są wykorzystywane w łagodzeniu objawów dziedzicznych chorób związanych z metabolizmem, chorób immunologicznych, a także w celu wspomagania kuracji wczesnych form raka, regeneracji wątroby oraz w leczeniu trudno gojących się ran. Jak pokazują rankingi l-argininy może ona również wspomagać pracę nerek, zmniejszać problemy z potencją, a także skutecznie eliminuje bóle po wysiłku fizycznym.

To jednak nie koniec zbawiennych właściwości produktów zawierających aminokwas. Z pewnością zainteresuje on również panie chcące zabrać o swój wygląd. L-arginina dla pań jest najczęściej wykorzystywana w produktach, które mają poprawić ukrwienie skóry, a także jako efektywny nawilżacz. Wykazano też, że l-arginina stosowana na włosy może w znaczny stopniu przyspieszyć ich wzrost, a także zapobiegać elektryzowaniu się i zamykaniu się łuski włosa sprawiając, że jest on lśniący i gładki. To zdecydowanie dobra wiadomość, a skutki korzystania z kosmetyków z argininą możemy zauważyć już po kilku stosowaniach. 

Gdzie występuje l-arginina?

Zgodnie z rankingami najpopularniejszymi źródłami naturalnej l-argininy jest mięso, nasiona dyni, kiełki, owoce morza, szpinak, kasza gryczana oraz orzechy. Pierwszy raz została wyekstrahowana z kiełków łubinu już w XIX wieku. Średnie dzienne zapotrzebowanie na aminokwas to 5 gramów dla zdrowiej osoby dorosłej. U osób starszych może być ono wyższe, jednak suplementację każdorazowo należy skonsultować z lekarzem. 

Najlepsza L-arginina ranking lipiec 2024

Na co działa l-arginina?

Badania, które wykazały zwiększenie ukrwienia mięśni, poprzez zwiększoną produkcję tlenku azotu pozwoliły na ustalenie, że przyjmowanie cytruliny oraz l-argininy przyczynia się do wzrostu wytrzymałości, oraz siły mięśni u badanych osób. Niestety nie istnieją na ten moment publikacje pokazujące wzrost obwodu mięśni, chociaż takie efekty uzyskuje się na przykład po podaniu aminokwasu drobiu hodowlanemu. L-arginina w proszku była również badana pod kątem zmniejszenia bolesności mięśni i wiele badań udowodniło, że faktycznie istnieje taka zależność. Powyższe efekty dotyczyły jednak głównie sportowców początkujących oraz średniozaawansowanych, nie zaleca się argininy jednak sportowcom zawodowym. Podsumowując suplementy z l-argininą mogą wspomagać organizm na początkowych etapach treningowych, zwiększając przewagę w stosunku do grupy nieprzyjmującej l-argininy.  Poniżej znajdziesz pozostałe skutki stosowania substancji, które według rankingów l-argininy, są najlepiej udokumentowane. 

l-arginina a potencja

arginina na potencję
arginina na potencję

Wiele badań wykazało pozytywny wpływ argininy na potencję. Zgodnie z rankingami l-argininy to jeden z najlepiej udokumentowanych skutków jej zażywania. Działanie substancji spowodowane jest zwiększoną produkcją tlenku azotu, który wzmaga napięcie naczyń krwionośnych. Sprawia to, że krew może z większą intensywnością napływać do członka, podtrzymując erekcję i wydłużając czas stosunku. 

Pozytywnie oceniono również wpływ argininy na jakość spermy. Plemniki po zażyciu substancji były bardziej żywotne, a ilość spermy zwiększona. Optymalna dawka argininy na potencję to około 5 gramów należy pamiętać, żeby nie przekraczać dawki 8 g na dobę. Najlepsze efekty uzyskuje się po przyjęciu suplementu na około 30 minut przed stosunkiem.

l-arginina a cholesterol 

Niedobory tlenku azotu w organizmie mogą powodować niebezpieczne zwężanie się naczyń krwionośnych oraz odkładanie się cholesterolu. Zapobieganie temu zjawisku polega na prawidłowej diecie oraz w razie potrzeby odpowiedniej suplementacji. Badania wykazują, że prawidłowy poziom argininy w ciele sprawia, że zmniejszamy ryzyko hipercholesterolemi, co bezpośrednio przekłada się na ilość złego cholesterolu w naczyniach krwionośnych. 

l-arginina a nadciśnienie

Właściwości l-argininy
Właściwości l-argininy

Zgodnie z rankingiem l-argininy obniżenie ciśnienia tętniczego jest jednym z najbardziej pożądanych efektów stosowania suplementu. Biorąc pod uwagę liczne badania, substancja istotnie ma korzystny wpływ na obniżenie ciśnienia. Podobnie jak w przypadku wpływu na potencję jest to związane ze zwiększoną produkcją tlenku azotu.

Dawkowanie l-argininy – kiedy brać?

Poza przyjmowaniem l-argininy w celach medycznych, które każdorazowo powinno być konsultowane z lekarzem, najczęstszym motorem do jej przyjmowania są względy maksymalizacji wyników sportowych. W badaniach naukowych brana jest zwykle pod uwagę l-arginina i cytrulina.

Liczne publikacje nie są jednak jednoznaczne w korzyściach, jakie można odnieść, przyjmując argininę. Nie jest też jednoznaczne, jakie dawki substancji wpływają na poprawę rezultatów. Standardowo przyjmuje się, że dzienna dawka to 3-8 g argininy, które najlepiej zażyć 2 godziny przed aktywnością fizyczną lub zaraz przed udaniem się na spoczynek. 

Ranking l-argininy – na którą się zdecydować

Decydując się na stosowanie jakiekolwiek suplementu, najważniejszą jest jego jakość. Jak widać w rankingach l-argininy na rynku funkcjonuje wiele firm produkujących ten suplement. Jaka jest najlepsza l-arginina? Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na temat najbardziej znanych producentów. 

Zwiększona siła po suplementacji argininą
Zwiększona siła po suplementacji argininą

L-arginina Olimp

Olimp to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w świecie sportu, a rankingi l-argininy zwykle umieszczają ją w czołówce. Produkowane przez przedsiębiorstwo suplementy charakteryzują się bardzo dobrą jakością, a ich właściwości są skrupulatnie kontrolowane. L-arginina od Olimpu kosztuje około 15 złotych za 30 tabletek o zawartości 1250 mg czystego AAKG w jednej.

L-arginina Swanson

Firma Swanson proponuje l-argininę w tabletkach o zawartości 500 mg substancji. Jej suplementy są tańsze, za 100 kapsułek zapłacimy niewiele ponad 20 złotych. Dostępna jest też wersja preparatu w wersji forte zawierająca 850 mg argininy. Firma posiada niezbędne certyfikaty, co gwarantuje najwyższą jakość jej produktów. 

L-arginina Kfd

Kfd jest stosunkowo budżetowym jednak zaufanym producentem suplementów. Produkowany przez nią suplement KFD AAKG zawiera mieszankę argininy oraz Alfa-Ketoglutaranu, co zgodnie z badaniami producenta ma zwiększać wchłanialność. 300 gram suplementu kosztuje około 50 złotych. 

L-arginina SFD

Firma SFD proponuje suplement w umiarkowanej cenie 35 złotych za 200 kapsułek. Zalecana dawka to 3 tabletki dziennie co odpowiada 2352 mg argininy. Preparat został dodatkowo wzbogacony tauryną oraz witamina C. Producent zaleca branie go na co najmniej 30 minut po posiłku. 

L-arginina OstroVit

L-arginina od OstroVit wyróżnia się składem. Tabletki zawierają w sobie tylko czystą substancję. Jedna tabletka to 100 mg czystej argininy. Producent gwarantuje jakość potwierdzoną odpowiednimi badaniami i certyfikatami. Cena za 150 sztuk to około 30 złotych.

Skutki uboczne l-argininy

arginina a libido
arginina a libido

Do głównych skutków ubocznych l-argininy należy nadciśnienie tętniczego oraz niewydolność mięśnia sercowego. Efekty takie zaobserwowano u osób długotrwale zażywających suplementy z aminokwasem oraz po wielorazowym przekroczeniu zalecanej dawki. L-arginina nie jest również zalecana dla dzieci, które po jej zażyciu mogą odczuwać dolegliwości ze strony układu krwionośnego, pokarmowego, a także doświadczać kołatania serca. 

L-arginina i cytrulina mogą być stosowane razem, nie powinny wywoływać żadnych dodatkowych efektów ubocznych ani znosić swoich efektów. Jest to wręcz jedno z popularniejszych połączeń przedtreningowych, które u wielu osób daje niesamowite efekty i moc. L-arginina bez recepty w takiej formie jest spotykana w wielu sklepach, a jej skuteczność potwierdzają badania. 

l-arginina a alkohol

Przez wzgląd na rozszerzanie naczyń krwionośnych nie zaleca się łączenia argininy z żadną ilością alkoholu. Może to powodować zawroty głowy, zasłabnięcia, kołatania serca, nudności oraz wymioty. Substancje te potęgują swoje działania, przez co nawet niewielkie ilości mogą prowadzić do poważnych zaburzeń motorycznych, splątania i nerwowości. W najgorszym wypadku takie połączenie może również doprowadzić do śmierci spowodowanej zawałem lub śpiączką. W przypadku połączenia l-argininy z alkoholem powinno się natychmiast skonsultować z lekarzem. 

L-arginina a ciąża

Zgodnie z wynikami badań l-arginina może przyczyniać się do ułatwienia zajścia w ciąże. Substancja pobudza wydzielanie śluzu, co w dużym stopniu przekłada się na efektywniejsze przemieszczanie plemników, a w konsekwencji większe szanse na zapłodnienie. Istnieją również dowody na polepszenie całego przebiegu ciąży w tym obniżenia ciśnienia krwi i mniejszy obrzęk nóg. Suplementy z l-argininą wpływają również korzystnie na libido, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wszystko to sprawia, że zażywanie preparatu jest polecane kobietom i mężczyzną starającym się o dziecko

Wyróżnione i polecane suplementy z L-argininą 2024

Źródła:

  1. Lima, F. F. D., Silva, T. F. D., Neto, M. M., Toscano, L. T., Silva, C. S. O. D., & Silva, A. S. (2018). Efecto de la ingestión de L-arginina en la hipotensión inducida por el ejercicio. Nutrición Hospitalaria, 35(5), 1195-1200.
  2. Hashemi, S. R., Arab, H. A., Seifi, B., & Muhammadnejad, S. (2021). Comparación de los efectos de L-citrulina y L-arginina frente a la presión arterial inducida por ciclosporina y los cambios bioquímicos en ratas. Hipertensión y riesgo vascular, 38(4), 170-177.
  3. Huerta Ojeda, Á., Domínguez de Hanna, A., & Barahona-Fuentes, G. (2019). Efecto de la suplementación de L-arginina y L-citrulina sobre el rendimiento físico: una revisión sistemática. Nutrición Hospitalaria, 36(6), 1389-1402.
  4. Di Domenico, C. R., Ribeiro, J., Mello, A., Peres, A., & Dorneles, G. P. (2020). EFEITO DO EXERCICIO FISICO E DA SUPLEMENTACAO COM L-ARGININA EM MARCADORES BIOQUIMICOS, ANTROPOMETRICOS E DE FORCA EM MULHERES COM HIPOTIREOIDISMO. Revista Brasileira de Nutrição Esportiva, 14(86), 281-291.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *