Kreatyna to substancja dobrze znana większości osób intensywnie uprawiających sport. Stosowana w suplementach diety, pozytywnie wpływa na wzrost masy i siły mięśni, a także ogólnej wytrzymałości. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje kreatyny, które różnią się nieco między sobą. Jakich efektów można spodziewać się, przyjmując kreatynę w tabletkach lub proszku, jaka kreatyna najlepsza będzie dla sportowców i osób odchudzających się oraz jaką dawkę należy stosować w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów?
Kreatyna – co to?
Omawiając ranking kreatyn, nie sposób nie wspomnieć, czym dokładnie jest ta substancja. To kwas beta-metyloguanidynooctowy, czyli związek chemiczny pochodzenia organicznego, który jest niezwykle istotny dla funkcjonowania mięśni i ścięgien. W budowie przypomina białko, a jej skład jest oparty o trzy aminokwasy – argininę, metioninę i glicynę. Kreatyna w niewielkich ilościach jest wytwarzana przez ludzki organizm. Aby jednak uzyskać optymalne efekty treningów, niezbędne jest dostarczanie jej z zewnątrz. Wynalezienie kreatyny przypisano Michelowi Chevreule’owi, który dokonał swojego odkrycia w 1832 roku. Jako mało znany suplement diety zaczęła być stosowana już w latach 60. XX wieku, natomiast jej powszechne przyjmowanie przez sportowców nastąpiło w latach 90. i trwa po dzień dzisiejszy. Jakie działanie wykazuje dobra kreatyna?
Działanie – co daje kreatyna?
W rankingach kreatyn dość szczegółowo opisane jest działanie takich suplementów. Przede wszystkim wspierają one syntezę białek. Działają anabolicznie i antykatabolicznie, przyspieszając wzrost masy i siły mięśni, szybkość oraz wytrzymałość. Do czego służy kreatyna? Wpływa na odbudowę ATP, czyli nośnika energii, odpowiedzialnego za jej magazynowanie i dostarczanie. Adenozynotrifosforan jest szczególnie istotny podczas treningów o charakterze siłowym, umożliwiając wykonanie większej liczby ćwiczeń i powtórzeń. Badania kreatyny wskazują, że wykazuje ona duże znaczenie dla odbudowy tkanek. Jak działa kreatyna pod tym względem? Wspiera ona regenerację mięśni oraz sprawia, że szybciej odzyskują swą siłę, pozwalając na częstsze, dłuższe i bardziej wytężone treningi. Po jakim czasie działa kreatyna? Wzrost siły i wydajności zauważymy już po 3-4 tygodniach jej regularnego stosowania. Musimy mieć jednak na uwadze, że efekty będą widoczne przy jednoczesnym przyjmowaniu suplementu i regularnej aktywności. Sama kreatyna bez ćwiczeń nie zapewni nam spektakularnych rezultatów pod kątem rozwoju masy i siły mięśni.
Najlepsza Kreatyna ranking wrzesień 2024
Kreatyna na redukcji
Dobra kreatyna będzie przydatna w trakcie odchudzania. Zwiększa ona objętość komórek mięśniowych oraz wpływa na antyoksydację, chroniąc przed utratą masy mięśniowej w czasie redukcji. Dzięki niej łatwiej zachowamy większość wypracowanych z trudem mięśni, a możliwość intensywniejszego uprawiania sportu sprawi, że szybciej stracimy zbędną tkankę tłuszczową. W sklepach z suplementami znajdziemy różne rodzaje produktów takich, jak kreatyna na redukcję i masę. Po którą wersję najlepiej sięgnąć?
Monohydrat kreatyny
Podstawową formą suplementów z rankingu kreatyn jest monohydrat, będący częstym składnikiem przedtreningówek. To najprostsza substancja, charakteryzująca się wysoką przyswajalnością oraz działaniem anabolicznym. Z uwagi na skłonność do retencji wody, to dobra kreatyna na okres redukcji, kiedy to zwiększa objętość komórek mięśniowych. Ważną jej zaletą jest również przystępna cena zakupu oraz uniwersalność – może być przyjmowana przez sportowców uprawiających różne dyscypliny – zarówno siłowe, jak i wytrzymałościowe. Ta naturalna kreatyna jest bezpieczna w stosowaniu oraz skuteczna, a jej nadmiar jest usuwany wraz z moczem.
Jabłczan kreatyny
Kolejną wymienianą w rankingu kreatyn substancją jest jabłczan. To połączenie monohydratu w kwasem jabłkowym w proporcji 1:3. Przyjmując suplementy na bazie jabłczanu kreatyny, uzyskamy podobne rezultaty jak przy stosowaniu monohydratu. Jednocześnie nie zauważymy efektu gromadzenia wody, jaki ma miejsce w trakcie suplementacji najprostszą formą kreatyny. Wybierając produkty na bazie jabłczanu, będziemy musieli stosować je dłużej, jednak osiągnięte wyniki będą trwalsze. Jabłczan jest polecany między innymi jako kreatyna dla biegacza, podnosząca wydolność oraz wydłużająca możliwy do pokonania dystans.
Kreatyna dla sportowców – z czym ją łączyć?
Osoby trenujące często sięgają po suplementy będące połączeniem różnych składników bądź też jednocześnie stosują ich kilka rodzajów. Jednym z popularnych zestawów jest białko i kreatyna. Obie te substancje zwiększają aktywność oraz możliwość skurczu mięśni, będąc cennym wsparciem dla sportowców. Godnym polecenia kompleksem będzie również BCAA i kreatyna. Aminokwasy BCAA uchronią mięśnie przed nadmiernym rozpadem, jaki może mieć miejsce podczas treningu siłowego. Wspólnie z kreatyną zmniejszą odczucie zmęczenia oraz wesprą regenerację po wysiłku, umożliwiając częstsze wykonywanie ćwiczeń.
Kreatyna na ketozie
Część osób zastanawia się nad łączeniem stosowania kreatyny z dietą ketogeniczną. Nie ma przeciwwskazań, aby jednocześnie przyjmować tego typu suplementy oraz spożywać produkty o niskiej ilości węglowodanów. Zdaniem wielu użytkowników, kreatyna na ketozie pomaga w łagodzeniu skutków nagłej zmiany źródła energii, takich jak, chociażby skurcze. Ponadto substancja ta zwiększa efekty treningów oraz przyspiesza regenerację mięśni, dodając motywacji do walki ze zbędnymi komórkami tłuszczowymi.
Najlepsza kreatyna
W rankingu kreatyn znajdziemy wiele zróżnicowanych produktów. Po czym jednak poznać najlepszą kreatynę na rynku? Największą popularnością spośród różnych rodzajów kreatyny cieszą się preparaty z monohydratem, poprawiające siłę, wydolność i szybkość regeneracji. Po suplementy z jabłczanem chętniej sięgają osoby startujące w zawodach, którym zależy na podkreśleniu suchej masy mięśniowej. Bez względu na to, który rodzaj kreatyny dla sportowców wybierzemy, pamiętajmy, by nabyć go w renomowanym sklepie. Będzie to gwarancją najwyższej jakości suplementu, bezpieczeństwa jego stosowania oraz przystępnej ceny zakupu. Jaka kreatyna jest dostępna w sprzedaży?
SFD kreatyna monohydrat
W ofercie sklepu SFD znajdziemy najmocniejszą kreatynę, która skutecznie poprawi efekty naszych treningów. Możemy wybierać spośród produktów w kapsułkach i proszku, a także preparatu w płynie, który dodamy do napoju pitego w czasie ćwiczeń. Zróżnicowana pojemność opakowań dostępnych w asortymencie, obszerna gama proponowanych smaków oraz ich szerokie widełki cenowe sprawiają, że bez trudu znajdziemy suplement doskonale dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Dla zwolenników neutralnych produktów powstała kreatyna bezsmakowa – idealna dla osób preferujących preparaty pozbawione dodatków. W sprzedaży nie zabrakło także kilkudziesięciu rodzajów kreatyny smakowej, dostępnej między innymi w wersji waniliowej, czekoladowej, kokosowej oraz owocowej.
Kreatyna – efekty
Jak wskazuje ranking kreatyn, monohydraty i jabłczany wykazują wyraźny wpływ na ogólną kondycję osób uprawiających sport. Przykładowo kreatyna dla piłkarza dodaje sił, zwiększając jego możliwości podczas treningów i meczów, a w konsekwencji – zapewniając lepsze wyniki sportowe. Właściwości kreatyny sprawiają, że włókna mięśniowe regenerują się znacznie szybciej, a rany lepiej goją. Substancja ta wspomaga walkę ze stresem oksydacyjnym, zapobiegając utlenianiu tkanek. Działanie kreatyny jest niezwykle istotne dla osób się odchudzających. Jej przyjmowanie pozwala wyeliminować nadmiar tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji – wysmuklić sylwetkę. Ponadto dobra kreatyna zwalcza znużenie i zmęczenie, pozytywnie wpływając na ogólną kondycję psychofizyczną. Widoczne efekty po miesiącu spożywania kreatyny zauważą osoby, które pamiętają o regularnym stosowaniu suplementów w optymalnych dawkach.
Dawka kreatyny
Wybrany z rankingu kreatyn preparat najlepiej stosować w 6-tygodniowych cyklach, po czym wskazana będzie 3-tygodniowa przerwa. Jak przyjmować kreatynę? Współcześnie zalecane są cykle jednostajne, oparte na spożywaniu kreatyny w zrównoważonych dawkach przez cały okres suplementacji. Ile kreatyny dziennie warto stosować? Najlepiej przyjmować kreatynę dwu- lub trzykrotnie w ciągu dnia, przed i po treningu, w dawkach po około 5 gramów. Jedną porcję kreatyny na czczo można przyjąć rano, na pusty żołądek – zastępując nią dawkę przedtreningową. Niewskazane jest natomiast pomijanie dawki kreatyny po wysiłku. Jej dostarczenie po treningu pozwoli na zgromadzenie optymalnej ilości tej cennej substancji w mięśniach. Kreatyna w dni nietreningowe również powinna być suplementowana. Dostarczana do 48 godzin po wysiłku, zwiększy tempo regeneracji oraz pozwoli szybciej wrócić do formy. Ile gram kreatyny dziennie, należy stosować w dni wolne od ćwiczeń? Jej dawka powinna wynieść około 10 gramów podzielonych na dwie porcje. Pierwszą przyjmujemy rano, przed śniadaniem, natomiast drugą dawkę kreatyny – przed snem.
Kreatyna – zalety i wady
Większość osób poszukujących suplementu w rankingu kreatyn ma na uwadze liczne zalety tej substancji. Pomaga ona komórkom mięśniowym wytwarzać więcej energii oraz przyspiesza wzrost mięśni. Poprawia wydajność organizmu, umożliwiając dłuższe i bardziej wytężone treningi. Kreatyna w proszku lub tabletkach optymalizuje pracę mózgu oraz obniża poziom cukru we krwi. Jej przyjmowanie sprzyja zmniejszeniu uczucia zmęczenia i znużenia, polepszając codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo jest ona tanim i bezpiecznym produktem, niezwykle wygodnym w regularnym stosowaniu. Decydując się na suplementację kreatyną, warto mieć na uwadze także pewne wady tego rozwiązania. Przede wszystkim będą to możliwe skutki uboczne, takie jak odwodnienie, skurcze mięśni, a także ryzyko ich nadwyrężenia czy naciągnięcia. Są one jednak najczęściej wywołane przez znaczne przedawkowanie kreatyny lub jej długotrwałe przyjmowanie bez zalecanych przerw.
Kreatyna – skutki uboczne
Nawet najlepsza w rankingu kreatyna – jeżeli jest stosowana długotrwale lub w nadmiarze – może przyczyniać się do wystąpienia pewnych niegroźnych skutków ubocznych. Może wywoływać nadmierny wzrost masy ciała związany z zatrzymywaniem wody oraz sporadyczne problemy żołądkowe – nudności i biegunki. Kreatyna na masę mięśniową i związane z nią intensywne treningi mogą prowadzić do kontuzji i nadwyrężenia mięśni. Wśród wad przyjmowania tej substancji można wymienić także skurcze mięśni oraz podatność na odwodnienie. Jednocześnie w badaniach kreatyny nie udowodniono żadnych poważnych skutków ubocznych jej suplementowania, a ewentualne przypisywane jej niepożądane efekty były równie częste wśród sportowców stosujących placebo.
Kreatyna – dla kogo?
W rankingu kreatyn znajdują się zarówno suplementy dla profesjonalnych zawodników, jak i amatorów aktywności fizycznej.
Stosowanie kreatyny jest szczególnie wskazane dla sportowców, którzy niemal codziennie są narażeni na zwiększony wysiłek fizyczny i nadwyrężenie mięśni. Jednocześnie po dobrą kreatynę może sięgnąć praktycznie każdy z nas. Może być ona przyjmowana przez osoby mniej aktywne, ćwiczące rzadziej i mało intensywnie. W takiej sytuacji wybrany produkt wspomoże organizm w procesie regeneracji oraz w budowie masy mięśniowej, pozwalając zachować dobrą formę przez długi czas.
Najczęściej zadawane pytania na temat kreatyny:
Monohydrat kreatyny – dawkowanie
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest suplementacja stała, trwająca około 40 dni. Na 1 kg masy ciała należy przyjmować 0,03-0,05 g monohydratu kreatyny.
Kreatyna – kiedy brać? Kreatyna przed czy po treningu?
Kreatyna – kiedy brać? Kreatyna przed czy po treningu?
Czy kreatyna szkodzi?
Przyjmowana w prawidłowych dawkach i przez optymalną ilość czasu kreatyna nie szkodzi.
Kreatyna a keratyna – czym się różnią?
Kreatyna to organiczny kwas obecny w mięśniach, poprawiający ich siłę i wytrzymałość. Keratyna natomiast to białko fibrylarne występujące w skórze, włosach i paznokciach oraz odpowiedzialne za ich dobrą kondycję.
Kreatyna a odchudzanie – czy będzie pomocna?
Kreatyna dla kobiet i mężczyzn to dodatkowe wsparcie w procesie odchudzania. Pozwala wyeliminować nadmiar tkanki tłuszczowej, chroniąc jednocześnie przed ubytkiem tkanki mięśniowej.
Kreatyna monohydrat czy jabłczan? Różnice
Monohydrat kreatyny przyczynia się do szybszego wzrostu tkanki mięśniowej, sprzyjając zatrzymywaniu wody w organizmie. Jabłczan natomiast działa wolniej, ale efektywniej oraz nie wpływa na odwodnienie.
Ile kreatyny na kg masy ciała?
Optymalna dawka wynosi 0,03-0,05 g kreatyny na kilogram masy ciała.
Czy kreatyna jest szkodliwa?
Kreatyna jest substancją naturalnie występującą w organizmie. Stosowana w postaci suplementów, jest bardzo bezpiecznym i nieszkodliwym składnikiem codziennej diety.
Kreatyna a bieganie – na jakie efekty można liczyć?
Suplementacja kreatyną jest zalecana dla sprinterów i biegaczy długodystansowych. Zwiększa siłę i wydolność organizmu oraz pozwala łatwiej znieść wydłużony i znaczny wysiłek fizyczny.
Jaka kreatyna na masę?
Najlepsza kreatyna na masę to monohydrat. Skutecznie wspiera budowę masy mięśniowej oraz poprawia wytrzymałość, umożliwiając prowadzenie bardziej intensywnych treningów.
Kreatyna a potencja – czy ma na nią wpływ?
Długotrwałe stosowanie kreatyny może obniżać libido oraz upośledzać zdolność osiągania pobudzenia seksualnego. Dotyczy to jednak osób, które przyjmują duże ilości suplementów oraz nie są aktywne fizycznie – a tym samym nie zużywają dostarczonej z zewnątrz kreatyny.
Czy kreatyna podnosi ciśnienie?
Stosowanie monohydratu kreatyny może powodować zatrzymywanie wody w organizmie, a w konsekwencji – podniesienie ciśnienia krwi.
Kreatyna a nadciśnienie – czy wolną ją stosować?
Stosowanie kreatyny u osób z nadmiernym ciśnieniem krwi warto skonsultować ze specjalistą. Należy pamiętać także, że nadciśnienie zwiększa ryzyko rozwoju chorób nerek, które są przeciwwskazaniem do suplementacji kreatyny.
Kreatyna a serce – jaki jest jej wpływ na serce?
Kreatyna może pozytywnie oddziaływać na pracę serca. Monohydrat kreatyny korzystnie wpływa na frakcję wyrzutową serca, poprawiając funkcjonowanie osób z niewydolnością zastoinową tego narządu.
Czy kreatyna pobudza?
Sama kreatyna nie wywołuje efektu pobudzającego. Można natomiast zauważyć go, stosując przedtreningówki z kreatyną, mające dodać energii w trakcie ćwiczeń.
Dobra kreatyna to olbrzymia pomoc dla osób intensywnie trenujących oraz się odchudzających. Pomaga zbudować masę mięśniową, sprzyja spalaniu nagromadzonego tłuszczu oraz sprawia, że możliwe są dłuższe i bardziej wytężone ćwiczenia. Jednocześnie kreatyna w tabletkach jest jednym z najtańszych i najbezpieczniejszych suplementów dla sportowców. Dzięki temu chętnie sięgają po nią zarówno początkujący, jak i zaawansowani zawodnicy, którym zależy na poprawie swoich wyników.