Spora ilość osób zastanawia się, gdzie kupić jodek potasu oraz jaki jodek potasu wybrać. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinno się przyjmować tej substancji bez uprzedniej konsultacji z lekarzem oraz bez wyraźnej potrzeby. Czy wobec tego jodek potasu jest szkodliwy? We właściwej dawce i przy konkretnych wskazaniach do spożycia jego przyjmowanie cechuje się stuprocentowym bezpieczeństwem. Warto jednak dowiedzieć się o nim trochę więcej, zanim zacznie się go suplementować. Kto wobec tego może przyjmować jodek potasu i kiedy?
Jodek potasu – co to jest?
Jodek potasu nazywa się również solą potasową kwasu jodowodorowego. Zdecydowanie częściej używa się skróconego nazewnictwa, gdyż jest ono o wiele bardziej przystępne dla przeciętnego konsumenta. Jest to nieorganiczny związek chemiczny, posiadający wzór Kl. Tworzy łatwo rozpuszczalne w wodzie kryształy, charakteryzujące się przezroczystością. Dodaje się go do soli kuchennej, dzięki czemu jest spożywany na co dzień, aczkolwiek w niewielkiej ilości. Zarówno niedobór jodku potasu, jak i jego nadmiar, potrafi być szkodliwy dla zdrowia i mieć negatywne skutki dla organizmu. Jego ilość można sprawdzić chociażby za pomocą prostego badania – oznaczenia poziomu jodu w moczu. Pozwala ono na ocenę jakości pracy gruczołu tarczycowego. Wskazaniem do wykonania tego typu diagnostyki są:
- wole – widocznie powiększona tarczyca,
- zaburzenia koncentracji, trudności ze skupieniem uwagi,
- znaczne spowolnienie procesów myślowych,
- łuszcząca się, zdecydowanie zbyt sucha skóra,
- nadmierna ospałość oraz przewlekłe zmęczenie.
Jodek potasu – ranking październik 2024
Rozpuszczalność jodku potasu
Jodek potasu cechuje się świetną rozpuszczalnością w wodzie. Niektórzy kupują go w postaci proszku, który następnie umieszczają w płynie, aby łatwiej przyswoić substancję. Mowa tu chociażby o osobach starszych i dzieciach, gdyż to przeważnie te grupy wiekowe mogą mieć problemy z połykaniem tabletek. W temperaturze 20°C rozpuszczalność jodku potasu to 144 (∓ 1) gram na 100 gram wody.
Jodek potasu – właściwości i zastosowanie
Jodek potasu jest jednym ze składników płynu Lugola, zaraz obok roztworu jodu. Na pewno pamięta się tę nazwę ze szkoły, gdyż omawianą substancję wykorzystywało się w rozmaitych doświadczeniach biologicznych i chemicznych, najczęściej do wykrywania skrobi w badanym preparacie. W jej obecności zmieniał on bowiem swoją barwę na fioletowoczarną lub niebieskofioletową. Posiada jednak szerokie zastosowanie nie tylko w dziedzinie nauk ścisłych, ale również w medycynie. Płyn Lugola podaje się najczęściej dzieciom w sytuacji, gdy zostały narażone na skażenie radioaktywne. Ma przeciwdziałać jego skutkom poprzez hamowanie przenikania radioaktywnych izotopów do tarczycy. To wszystko dzięki roztworowi jodu w jodku potasu.
Natomiast radioaktywny jod wykorzystuje się w medycynie do leczenia, a także diagnostyki chorób tarczycy. Komórki nowotworowe tego organu posiadają bowiem zdolność do wychwytywania jodu. Jeżeli wchłoną radioaktywny I-131, zniszczy je promieniowanie beta, które będzie wydzielać wbudowany w ich strukturę pierwiastek.
Kiedy brać jodek potasu w przypadku promieniowania radioaktywnego?
Z pewnością należy przyjąć preparaty z jodkiem potasu w sytuacji, gdy doszłoby do awarii lub wybuchu elektrowni atomowej w sąsiadujących krajach. Wcześniej jednak trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem, chociażby za pomocą teleporady. Wiele osób zastanawia się, czemu szczególnie wskazany jest jodek potasu dla dzieci. Otóż największą korzyść z profilaktyki jodowej posiadają osoby, jakie nie ukończyły jeszcze 16 lat. Wynika to z tego, że im ktoś jest starszy, tym ryzyko wystąpienia nowotworu tarczycy ze względu na promieniowanie radioaktywne jest mniejsze. Ludzie, którzy przekroczyli 40 rok życia, znajdują się w grupie niewielkiego ryzyka. Podawanie im wobec tego tabletek z jodkiem potasu zależy od ich indywidualnej decyzji. Niektórzy przyjmują je bez namysłu, gdyż nie zdają sobie sprawy z tej zależności.
Jodek potasu a promieniowanie
Warto zaznaczyć, że jodek potasu powinno się przyjmować jedynie w przypadku, gdy zostało to wyraźnie zalecone przez służby medyczne lub sanitarne. Jeżeli dojdzie do katastrofy związanej z uwolnieniem się dużej ilości promieniowania radioaktywnego, należy poczekać na oficjalne zalecenia. Samemu można chociażby przyjąć niewłaściwą dawkę, co może mieć negatywne skutki zdrowotne. Ponadto istotne jest, że jodek potasu chroni tarczycę tylko przed I-131. Inne radioaktywne składniki, takie jak chociażby izotop cezu 137, pozostają na niego obojętne. Wobec tego wzrost promieniowania gamma nie stanowi bezpośredniego wskazania do stosowania profilaktyki jodowej. Nie chroni ona bowiem przed wszelkimi skutkami związanymi z promieniowaniem radiacyjnym oraz przed chorobą popromienną, wywoływaną przez promieniowanie jonizujące.
Jaką wybrać postać jodku potasu?
Preparaty z jodkiem potasu występują w wielu rozmaitych odmianach, jakie wybiera się w zależności od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Mają najczęściej formę:
- płynu,
- kropli,
- proszku,
- tabletek.
Substancja ta występuje również w jodynie, wykorzystywanej do odkażania. Bardzo często ma ona zastosowanie w szpitalach oraz innych placówkach, które zajmują się udzielaniem świadczeń medycznych. Maść z jodkiem potasu wykorzystuje się natomiast do leczenia obrzęków limfatycznych, stanów zapalnych skóry, naciągnięcia mięśni i więzadeł, a także w trakcie leczenia tępych urazów.
Krople z jodkiem potasu
Pozytywne działanie jodku potasu w kroplach do oczu wykorzystuje się w przypadku:
- potrzeby nawilżenia suchej powierzchni oka,
- profilaktyki zmętnień ciała szklistego oka oraz soczewki.
Przeważnie występuje on w połączeniu z innymi substancjami, takimi jak chociażby hialuronian sodu, aby dodatkowo wzmocnić leczniczy wpływ kropli.
Tabletki z jodkiem potasu
Suplementy diety w postaci tabletek z jodkiem potasu stosuje się w przypadku:
- konieczności wspomagania pracy tarczycy,
- złego samopoczucia,
- przewlekłego zmęczenia,
- braku witalności.
Przeważnie zaleca się tego typu suplementację w przypadku niedoczynności gruczołu tarczycowego, mającej olbrzymi wpływ na funkcjonowanie organizmu. Osoby starsze, posiadające poważne trudności z przełykaniem, mogą zdecydować się na zakup jodku potasu w proszku, jaki z łatwością rozpuszcza się w wodzie. Dzięki temu znacznie łatwiej przyjąć suplement.
Jodek potasu bez recepty
Nie wszystkie preparaty zawierające jodek potasu wymagają recepty wystawionej przez lekarza, aby możliwe było dokonanie ich zakupu. Na pewno jednak warto skonsultować się ze specjalistą przed zdecydowaniem się na skorzystanie z jednego z ogólnodostępnych suplementów diety. Pozwoli to właściwie dopasować dawkę do indywidualnych potrzeb oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania. Niezwykle łatwo bowiem pomylić się w przypadku samodzielnego ustalania dawkowania, co może negatywnie odbić się na stanie zdrowia lub w ogóle nie przynieść żadnych odczuwalnych efektów. Niemniej jednak sklepy sprzedają jodek potasu jako suplement diety, często w dawce zbliżonej do tej jaką podaje się, aby przeciwdziałać promieniowaniu radioaktywnemu.
Jaka jest cena jodku potasu?
Preparaty z jodkiem potasu bez recepty różnią się między sobą ceną, co zależy między innymi od producenta, ilości konkretnych składników w suplemencie, a także sposobu zakupu. Znacznie taniej da się znaleźć poszczególne produkty w Internecie. Ogólnie rzecz biorąc, cena waha się w granicach kilkudziesięciu złotych, więc przeciętny konsument z łatwością może sobie pozwolić na tego typu zakup. Mowa tu oczywiście o kuracji trwającej przynajmniej miesiąc.
Gdzie można kupić jodek potasu? Przeważnie w aptekach oraz w rozmaitych sklepach internetowych, także tych które oferują swoje produkty przez serwisy aukcyjne. Ranking jodku potasu z pewnością pomoże zdecydować, jaki sprzedawca ma najlepszej jakości jodek potasu w swojej ofercie i w odpowiedniej dawce. Nabywane preparaty powinny bowiem pochodzić z pewnych źródeł. Dzięki temu ma się pewność, że spełniają wszystkie normy oraz nie są zanieczyszczone.
Przechowywanie jodku potasu
Kiedy kupuje się konkretny preparat z jodkiem potasu, to na opakowaniu lub dołączonej do niego ulotce zawsze znajduje się informacja, jak powinno się go przechowywać. Należy stosować się do tych wskazówek, aby suplement nie utracił swoich prozdrowotnych właściwości. Przeważnie zaleca się przechowywanie różnych postaci jodku potasu w suchym, słabo oświetlonym miejscu, przy optymalnej wilgotności i temperaturze powietrza. Nie ma więc konieczności trzymania tabletek z jodkiem potasu w lodówce, wystarczy umieścić opakowanie w szafce w sypialni. Oczywiście nie powinny mieć do niego dostępu dzieci ani zwierzęta.
Termin ważności poszczególnych postaci jodku potasu
Każda postać tej substancji, w tym także tabletki, musi mieć konkretną datę ważności, wskazaną w wyraźnie widocznym miejscu na kartoniku. Należy się do niej bezwzględnie zastosować. Jeżeli kupuje się większe opakowanie, powinno się sprawdzić termin przydatności produktu jeszcze przed zakupem, aby upewnić się, że zdąży się wykorzystać całość przed jego upływem. Jeżeli posiada się zamiar nabycia preparatu na wszelki wypadek, to najlepiej wybierać jodek potasu w tabletkach, gdyż to przeważnie one charakteryzują się najdłuższą datą ważności wśród wszystkich dostępnych na rynku form. Można mieć jednak wątpliwości co do tego, gdzie nabyć suplementy lub leki. Pomocny w tej sytuacji z pewnością będzie ranking jodku potasu, kierując bezpośrednio do najkorzystniejszych ofert.
Dawkowanie jodku potasu
Różne preparaty z jodkiem potasu mogą zawierać nieco inną dawkę tej substancji. Wobec tego nie istnieją jednolite zalecenia co do dawkowania. Taka informacja znajduje się przeważnie w ulotce informacyjnej, ewentualnie na opakowaniu, tak samo jak w przypadku terminu ważności oraz zaleceń co do przechowywania. Tabletki z jodkiem potasu przeważnie bierze się w ilości jednej sztuki dziennie, aczkolwiek nie jest to uniwersalne wskazanie, odnoszące się do dowolnego suplementu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż dawka dla dorosłej osoby w przypadku wystąpienia promieniowania radioaktywnego wynosi 65mg na dobę.
Jodek potasu – przeciwwskazania
Każda substancja posiada jakieś przeciwwskazania do stosowania, niezależnie od tego, czy mowa o leku, czy też o suplemencie diety. Jodku potasu nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące, gdyż nie ma wystarczających badań, które wykluczałyby ewentualny negatywny wpływ na płód i dziecko. Ponadto warto powstrzymać się od jego przyjmowania przy:
- nadczynność tarczycy,
- leczeniu jodem promieniotwórczym,
- nietolerancji osobniczej.
Krople z jodkiem potasu powinno się stosować po usunięciu miękkich soczewek kontaktowych z powierzchni oka. Można założyć je z powrotem po odczekaniu przynajmniej 15 minut od aplikacji preparatu.
Z czym nie można łączyć jodku potasu?
Istnieją leki, jakich z różnych powodów nie powinno się łączyć z tabletkami z jodkiem potasu, gdyż może to wywołać negatywne skutki zdrowotne. Mowa tu o takich substancjach jak:
- tyreostatyki,
- tiocyjaniany,
- nadchlorany,
- leki moczopędne,
- tyreotropiny.
Jeżeli więc przyjmuje się leki na stałe, to warto sprawdzić, czy nie należą one do żadnej z tych grup. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, jakie konkretnie preparaty przyjmuje.
Jodek potasu – szkodliwość
Większość osób zastanawia się, czy tabletki z jodkiem potasu mogą negatywnie wpłynąć na ich stan zdrowia. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do ich stosowania, nie bierze się wyżej wymienionych leków oraz przestrzega się dawki zaleconej przez lekarza i producenta konkretnego preparatu, to nie powinny wystąpić żadne objawy niepożądane. Ponadto warto kupować suplementy i leki od sprawdzonych, cieszących się zaufaniem producentów. Ranking jodku potasu z pewnością pomoże przy ostatecznym wyborze najlepszego preparatu.
Dawka śmiertelna jodku potasu to mniej więcej 3-4 gramy. Zależy ona od wagi, wieku, stanu zdrowia oraz płci. Objawy zatrucia obejmują między innymi:
- bóle brzucha,
- wymioty,
- gorączka,
- wstrząs,
- luźne stolce,
- uszkodzenie nerek,
- ostre podrażnienie jelit i ścian żołądka.
Przewlekłe wewnętrzne stosowanie jodku potasu bez konsultacji z lekarzem może doprowadzić do jodzicy. Charakteryzuje się ona występowaniem „trądziku jodowego” i silnym podrażnieniem śluzówek. Ma to konsekwencje w postaci obfitego ślinienia się, łzawienia i problemu z dużą ilością wydzieliny, wydostającej się z nosa. Natomiast zbyt długie używanie tej substancji na powierzchni skóry potrafi skutkować alergią jodową.
Czy jodek potasu jest szkodliwy?
Jeżeli stosuje się preparaty z jodkiem potasu podczas kuracji tyreostatykami, to zdecydowanie osłabi on ich działanie. Nasila się ono bowiem przy niedoborze jodu. Nadchlorany i tiocyjaniany hamują wychwytywanie jodu przez tarczycę, wobec czego jego suplementacja będzie bezskuteczna. Tyreotropiny natomiast pobudzają wychwyt i przemianę jodu w gruczole tarczycowym, a więc nie powinno się go dodatkowo suplementować. Leki moczopędne oraz jodek potasu w dużych dawkach mogą wspólnie doprowadzić do hiperkaliemii – zbyt dużego stężenia potasu we krwi. W skrajnych przypadkach taka sytuacja wymaga hospitalizacji.
Jodek potasu a płyn Lugola
Płyn Lugola to wodny roztwór jodu i jodku potasu. Został szeroko rozpowszechniony po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zalecano wtedy spożywanie tej substancji, aby zapobiec wchłanianiu przez gruczoł tarczycowy radioaktywnego izotopu jodu. Podawano jodek potasu zwłaszcza dla dzieci. U niektórych faktycznie wiązało się to z pozytywnymi skutkami dla zdrowia.
Obecnie płyn Lugola stosuje się w wenerologii oraz dermatologii, ze względu na jego właściwości bakteriobójcze. Świetnie sprawdza się przy drobnych ranach, oparzeniach, a także otarciach skóry. Stosuje się go poprzez wylanie odpowiedniej ilości cieczy na gazik, a następnie przetarcie podrażnionej powierzchni. Zdarza się czasem, że wywołuje reakcje alergiczne u poszczególnych osób.
Płyn Lugola – ranking październik 2024
Ponadto płyn Lugola można również wykorzystywać do płukania gardła, ale tylko w niewielkim stężeniu. Mowa tu o rozpuszczeniu około 10 kropli płynu w 200 ml wody (przeciętnej wielkości szklanka). W przypadku dawkowania wewnętrznego, jakie oczywiście musi być skonsultowane z lekarzem, dodaje się go również do soku lub mleka, co pozwala zapobiec podrażnieniu błony śluzowej żołądka. W takiej postaci podawany jest zwykle celem zwiększenia lub zahamowania wydzielania hormonów przez gruczoł tarczycowy – jest to efekt Wolffa-Chaikoffa.